Kā pareizi veikt paklāja tīrīšanu mājas apstākļos

Kā pareizi veikt paklāja tīrīšanu mājas apstākļos

Katru pavasari cilvēki pievēršas savu mājokļu sakārtošanai un uzkopšanai. Daudziem no mums mājās ir arī paklāji, kas pa garo rudens un ziemas periodu sevī ir sakrājuši putekļus, smiltis un dažādu izlijušu šķidrumu traipus. Paklāju būtu ieteicams un pat vēlams tīrīt biežāk nekā  tikai reizi gadā - pavasara uzkopšanā. Novērojot pēdējo gadu tendences secinām, ka situācija paklāju tīrībā ir mainījusies.

Pirms paklāja mazgāšanas tas vispirms jāatbrīvo no smiltīm, putekļiem un citiem gružiem kas tajā ir sakrājušies. Ja paklājs nav sūkts ilgstoši vairākus mēnešus to būtu vēlams kārtīgi izdauzīt, iznesot to ārā un pakarinot kaut kur. Šo metodi ne visi varēs pielietot, jo bieži vien nav spēka paklāju nest un nav vietas kur to karināt kā arī apkārtējiem sabiedrības locekļiem varētu rasties pretenzijas par apkārtnē saceltajiem putekļiem, kas rastos paklāju dauzot. Ja tomēr apstākļi ir labvēlīgi šim etapam, dauzīšanai ieteiktu izmantot speciālās paklāju dauzīšanas pletnes vai kādu citu ērtu, stingru priekšmetu, kas nav ar asām malām. Paklāju ieteicams dauzīt ne ar visu spēku, jo tādējādi to var deformēt un tam kritīs ārā diegi vai sadrups pamatnē esošā līme. Pēc paklāja izdauzīšanas to var arī atstāt ārā nedaudz pavēdināties. Ja vien nav bail, ka paklājam “pieaugs kājas”. Jāņem vērā arī laika apstākļi. Piemērotāka diena tam būtu vējaina ar mazu mitruma līmeni gaisā, lai paklājs neuzkrātu lieku mitrumu. Nebūtu vēlams to atstāt tiešos saules staros.

Pēc šī etapa paklāju nes iekšā un kārtīgi izsūc ar putekļu sūcēju. Jo paklāja diegi ir garāki un blīvāki, jo ilgāks laiks ir jāpatērē, lai to kārtīgi izsūktu. Jāņem vērā ka šādus paklājus sūcot mājas apstākļos atrodoties tiem horizontālā stāvoklī uz grīdas var nesanāk tos 100% atbrīvot no gružiem. Garo un blīvo diegu dēļ, tas sanāk tikai daļēji, jo lielākā daļa no smiltīm un putekļiem sakrājas pie pamatnes starp sariem. Tāpēc garsaru paklājus būtu jāsūc diezgan bieži, neļaujot gružiem un putekļiem nonākt līdz pamatnei. Īso diegu, austie, pītie un cilpotie paklāji sūkšanā grūtības nesagādā. Ņemam un sūcam, kamēr nekas nebirst ārā. Ja mājās ir sūcējs ar turbo birstēm vēl jo labāk, jo birstei griežoties tiek ķemmēti paklāja diegi, kas vēl labāk atbrīvo to no gružiem. Paklāju ieteicams ik pa reizei izsūkt arī no otras puses, jo pie paklāja otras puses arī mēdz salipt dažādi netīrumi, turklāt pagriežot to uz otru pusi panāksim, ka no tā izbirst ārā vēl vairāk netīrumi. Kad sūkšana ir veikta var ķerties klāt nākamam posmam - paklāja mazgāšanai.

 

Ja gadījumā paklāja sūkšanas process ir izlaists no mazgāšanas nebūs nekādas lielās jēgas, jo samitrinot, saslapinot paklāju visi netīrumi veidos vēl lielāku netīrumu “dubļu” masu, kas tiks izberzti pa visu paklāju radot paklāju vēl netīrāku nekā tas bija iepriekš. Bieži nākas sastapt paklājus, kas tīrīti ar tautas līdzekļiem - sāli, sodu, citronu, etiķi u.c. “brīnumiem” un redzētais neliek sajūsmā iesaukties, bet izteikt līdzjūtību par sabojātu paklāju, mēģinot apsolīt, ka darīsim visu iespējamo, lai saglābtu situāciju t.i. paklāju. Lai gan no pieredzes varam teikt, ka tas kas jau ir sabojāts to pilnībā glābt vairs neizdodas. Un nevaram apgalvot, ka pats par sevi sāls, soda vai citrons ir slikts vai labs tīrīšanas līdzeklis. Problēma ir tajā, ka cilvēki pārāk maz zin ko un kā pielietot tikai kaut ko kaut kur ir lasījuši un pa ausu galam ir dzirdējuši. Bet ir bijuši pārāk slinki, un steidzīgi, lai iedziļinātos sīkās un ļoti nozīmīgās detaļās. Nonākot pie tā, ka kaut ko kaut kā izmēģinot uz sava paklāja - viss nogājis greizi. Tāpēc pirms ķerties klāt sālim, sodai un citiem “brīnumiem” -  jāiedziļinās detaļās. Jāspēj atbildēt uz jautājumiem no kāda materiāla sastāv paklājs (vilna, kokvilna, sintētika, zīds u.c.)? Kas tie ir pa traipiem kas ir uz paklāja (vīns, kafija, urīns u.c.) kādas īpašības un sastāvs ir konkrētajai vielai, ķīmijai ar ko tiks tīrīts konkrētais paklājs un traips? Ar kādu mazgāšanas ierīci un temperatūru to būs vislabāk iztīrīt? Tikai izzinot un izpētot katru niansi atsevišķi un saliekot to kopā būs iespējams paredzēt kāds būs konkrētā paklāja mazgāšanas rezultāts. Bija spilgts piemērs un diemžēl tāds nav bijis vienīgais, kur kāds klients atnesa uz tīrīšanu vilnas paklāju, kuram bija uzlijis virsū vīns un pēcāk viņš to bij apbēris ar sāli, jo kaut kur bij dzirdējis, ka ar sāli var labi iztīrīt. Rezultātā vīna traips paklājā joprojām palicis un nav izdevies to iztīrīt. Ja klients būtu par sāli ko vairāk uzzinājis, tad viņš zinātu, ka sāli izmanto, lai noturētu košas krāsas auduma materiālos. Nezinot šo sīko niansi sanāk, ka klients vīna traipu savā paklājā labi iesālīja padarot to vēl košāku un neizmazgājamu. Ņemot vērā ka vilna ir dabīga šķiedra, kas visu sevī uzsūc un iekrāso, tad traipus dabūt no tās ārā ir grūti. Vēl kāds spilgts piemērs - atnests paklājs uz kura uzlijusi svece. Sveces traips mēģināts dabūt ārā ar karstu gludekli, jo ir dzirdēts ka ar karstu gludekli no paklāja var izņemt sveces traipus. Rezultātā uz paklājā iekususi gludekļa kontūra, ko klients vēlas lai mēs izmazgājam. Bet glābt to, kas ir jau sabojāts nav vairs iespējams. Tā nebūtu noticis, ja vien būtu izpētītas nianses. Jo kā zināms tad sintētika ir mākslīgs materiāls, kas karstuma ietekmē kūst. Un, jā no paklāja ar karstu gludekli un papīra lapu tik tiešām var izņemt sveces traipu - tikai tas noteikti nav sintētiska materiāla paklājs.


Runājot par veikalā pieejamiem un nopērkamajiem mazgāšanas līdzekļiem. Nevaram kādu dikti slavēt vai noniecināt par pilnīgi nederīgu. Atkal ir jāseko līdzi kā un kādam materiālam un ar kādu iekārtu un mazgāšanas metodi strādāsim, lai konkrētais līdzeklis darbotos kā tam vajag. Pievērsiet uzmanību ko satur katra no piedāvātajam ķīmijām. Pastas satur abrazīvas vielas, kuras var sabojāt paklāju diegu struktūru, ja netiek pareizi pielietotas. Ir vesels lērums ar šķidrajiem mazgāšanas līdzekļiem kuri satur balinošas un skābas vielas, kurus nevajadzētu izmantot dabīgajiem materiāla paklājiem, jo sagāžot to līdzekli paklājā vai beržot tikai vienu atsevišķu traipu ļoti bieži gadās paklāju izbalināt, radot nesmuku dzeltenu vai gaišu traipu. Ļoti svarīgi ir paklāju kārtīgi izskalot no ķīmijas. Tādējādi neradot iespēju, ka paklājs pēc izžūšanas vēl stipri smaržos pēc mazgāšanas līdzekļa, kas iespējams kādam no paklāja lietotājiem var radīt alerģisku reakciju. Runājot par reakcijām labi izskalots paklājs pasargās to nākotnē. Jo nākamreiz kad tas atkal tiks mazgāts iespējams jau ar citu ķīmiju - nenotiks šo abu -  kārtīgi neizskalotās un jaunās pielietotās ķīmijas savstarpējā reakcija, kas var radīt neprognozējamus tīrīšanas rezultātus ar negatīvām sekām.

Vēl viens svarīgs posms ir ne tikai paklāju kārtīgi izmazgāt, bet arī žāvēt. Ja paklājs pēc mazgāšanas ir pārlieku slapjš tas pats neizžūs un sāks smirdēt pēc vecas trauku lupatas. Jo svarīgi ir lai paklājs žūtu pietiekami ātri nevis nedēļu pilētu virs vannas. Tāpēc ir jāskatās cik mitru to taisām un vai mums būs pietiekami jaudīgs aparāts, lai no tā izsūktu ārā visu lielo lieko slapjumu. Viegli mitrs paklājs mājas apstākļos izžūs nesagādājot galvassāpes. Paklāju nevajadzētu žāvēt tiešos saules staros, bet gan vējainā dienā ēnas nostūrī.

Vēl viena sāpīga tēma ar ko nākas saskarties ir paklāja smakošana. Un šeit atkal ir jāizvērtē kāpēc tas tā.  Jo bieži vien paklājs nepatīkami ož tāpēc, ka tas nav pietiekami kārtīgi un bieži sūkts un tajā ir sakrājušies daudz putekļi un sadzīves netīrumu, nav mazgāts vai arī nav kārtīgi izskalots vai izžāvēts. Ir ļoti daudz faktori kas var radīt paklājā nepatīkamu smaku. Savādāk ir tad, ja paklājs tiek sačurāts ko bieži vien paveic mūsu četrkājainie draugi. Nevajadzētu domāt, ka kāda pret-smakas līdzekļa uzpūšana vai uzliešana uz sačurāto vietu likvidēs smaku. Tieši otrādi radīsies vēl nejaukāka smaka ar kuru būs jācīnās. Pret-smaku līdzekļi tikai absorbē nepatīkamā aromāta cēloni, nevis likvidē. Tāpēc vispirms būtu nepieciešams kārtīgi skalot piečurāto vietu, lai izskalotu kārtīgi ārā visu urīnu kas tad arī rada šo smaku un pēcāk to atkārtot ar pret-smakas līdzekļiem.

Mājas apstākļos ir iespējams tīrīt paklāju. Tikai jautājums kādā kvalitātē?! Un jāņem vērā visas smalkās nianses, kuras ļoti bieži aizmirstam un kuras neievērojot ļoti bieži sanāk sabojāt paklāju. Tāpēc pirms mājās tīrat paklāju - padomājiet vai spēsiet visus posmus pienācīgi izpildīt.

Tas cik paklājs būs sakopts, tīrs un smaržīgs ir atkarīgs no tā cik bieži un ar kādiem līdzekļiem un metodēm to kopsim. Labākais draugs paklāja saimniekam ir un paliek putekļu sūcējs.

 

Cilvēki arvien biežāk savu paklāju tīrīšanu uztic profesionāliem paklāju tīrīšanas servisiem, tādējādi ietaupot savu laiku un enerģiju. Bet ne visiem ir tāda rocība un finansiālie apstākļi, kas ļautu paklāju tīrīt profesionālos paklāju tīrīšanas servisos biežāk nekā reizi gadā. Tad nu paša spēkiem gribas veikt paklāja tīrīšanu mājas apstākļos. Ir daudz un dažādas metodes un līdzekļi ar kādiem cilvēki tīra savus paklājus mājas apstākļos. Taču ne vienmēr šīs metodes un līdzekļi ir tie atbalstošākie konkrētajam paklājam. Kā arī ne vienmēr tas ir lētākais veids, bieži sanāk pārmaksāt par dārgiem tīrīšanas līdzekļiem.


Lai ražīgi un enerģijas pilni pavasara darbi!

Ar cieņu Paklāju Ātrā Palīdzība

Duntes iela 60 +371 28207730

 

Komentāri

svetlana / 28.10.2021. 12:49
cik maksa sads pakalpojums?

Ieraksti savu komentāru

Aprēķināt paklāju tīrīšanas izmaksas Pasūtījuma forma

Mūsu darba laiks:

P. - Pk.

10:00 līdz 18:00

Adrese: Duntes iela 60, Rīga

Seko mums