Paklājs, tā vēsture, materiāls un pielietojums mūsdienās.

Paklājs, tā vēsture, materiāls un pielietojums mūsdienās.

Kas tad īsti ir paklājs, un kā vārds paklājs ir radies?
Tīri teorētiski paklājs ir cēlies no mūsu senču – senču laikiem. Mūsdienu paklāju senlatvieši dēvēja par tepiķi. Šo jēdzienu daļa sabiedrības arī pielieto mūsdienās. Tepiķi senāk cilvēki raksturoja kā biezu taisnstūrveida audumu, ko klāt uz grīdas vai kārt pie sienas. 

Parasti tepiķus darināja stellēs un tie bija rakstaina mustura. Mūsdienās ražo dažādu formu paklājus, piešķirot tiem vēlamo krāsu spektru un musturu, lai tie ne tikai iekļautos interjera dizainā, bet arī būtu ērti praktiski pielietojami.

Paklājus iedala divos veidos – dekorātīvie un praktiskie paklāji. Dekoratīvie paklāji ir interjeram. Tos ieklāj telpās, lai tie kalpotu kā interjera dizaina dekorācija, savukārt, praktiskais paklāju veids kalpo pašam saimniekam. Ir arī paklāji, kuri pilda abas šīs funkcijas.

Kādi ir paklāju materiāli?
Paklājus izgatavo no dažādiem materiāliem, kuri raksturo to, kā paklājs būs pielietojams. Galvenokārt, paklāji tiek ražoti no četriem šķiedru veidiem: neilona, vilnas, polipropilēna (olefīna), un poliestera.

Neilona paklāji.
Neilona paklāji radās 20.gs 30. gados, un tiem ir vairākas sērijas. Jaunākais ir 6.paaudzes Neilons, vai neilona 6,6 šķiedras. Neilona šķiedras ir spēcīgas un tās ir izturīgas pret augsni. Neilona lietošanas laikā neparādās pelējums. Paklāju arī negrauž kodes, tas ir mīksts un kalpos ilgi. Neilona paklājus parasti liek pie ārdurvīm dažādos namos un iestādēs. Uzņēmumi bieži vien pasūta paklājus ar savas firmas logo.

Vilnas paklāji.
Vilna ir viena no ekoloģiski draudzīgākajām un izturīgākajām šķiedrām. Tās šķiedras ir vieglas, greznas, liesmu izturīgas. Vilna nav tik pieprasīta kā poliesters vai olefīns, jo to ir grūti tīrīt. Vilnas šķiedrās nonākuši traipi ir ļoti noturīgi. Vilnas šķiedru paklājiem ir īpaši paredzēta ķīmija to tīrīšanai, un, ja tiek pielietotas nepareizas ķīmijas vai tīrīšanas metodes, tad tās var neatgriezeniski sabojāt paklāju. Vilna ir arī dārga. Dažkārt, neliels vilnas paklāja laukums var maksāt dārgāk, nekā vislabākās sērijas neilona paklājs, kurš izklāts pa visu telpu. Ja jums ir neliela telpa, lietišķu cilvēku uzņemšanai, tad laba un skaista izvēle būs vilnas paklājs.

Polipropilēna (Olefīna) paklāji.
Olifēns ir sabiedrībā zināms kā polipropilēns, kurš parādījās 20.gs 50.gados. Tā ir otra populārākā paklāju šķiedra aiz neilona. Tas ir ļoti izturīgs pret traipiem un ar laiku neizbalē. Olefīna paklājs nav tik izturīgs kā vilna vai neilons, taču tam piemīt daudz labu īpašību. Tas derēs telpām, kurās ir paaukstināts mitruma daudzums. Olifēna paklāji labi iederēsies bērnudārzos, baseina mājās un pagrabos. Paklāju var iztīrīt dziļi, nekaitējot šķiedrām, un tas izskatās labi pat tad, ja viņš ir tikai izsūkts ar putekļu sūcēju.

Poliesters.
Poliesters sabiedrībā ir pazīstams jau vairākus gadus. Poliesters ir līdzīgs neilonam attiecībā uz šķiedru izturību un pretestību pret nodilumu, kā arī tam ir lieliska mitruma aizsardzība un tas ir viegli kopjams. Poliestera paklāju var klāt darbnīcās un ražotnēs, mājas verandās un vasarnīcās.

Īsumā būsim jūs iepazīstinājuši ar paklāju un tā veidiem, un ceram, ka esam palīdzējuši jums izlemt kādu paklāju labāk iegādāties katrai dzīves situācijai.
Ja jums jau ir kāds paklājs, vai tie ir vairāki, un ja tiem nepieciešama tīrīšana – mēs jums palīdzēsim iztīrīt jūsu paklājus – lielus vai mazus, dažādu materiālu un formas, maksimāli atbrīvojot tos no traipiem un netīrumiem.

Komentāri

Inita / 30.03.2014. 12:06
Labdien. vēlējos uzzināt,kas ir šī darba autors un kad šis raksts tika publicēts?

Ieraksti savu komentāru

Aprēķināt paklāju tīrīšanas izmaksas
Pasūtījuma forma

Mūsu darba laiks:

P. - Pk.

9:00 līdz 18:00

Adrese: Cementa iela 12, Rīga

Paklāju tīrīšana un labošana

Mēbeļu izgatavošana

Seko mums